Jolene (2008) watch online
Sinners and Saints (2010) online
Into the Abyss (2011) online

Dizüstü Bilgisayar / Tablet

Bu sayfada, dizüstü bilgisayar nedir, dizüstü bilgisayar almadan önce üzerinde düşünmeniz gereken noktaları anlatmaya çalıştık.

Dizüstü bilgisayar nedir?
Dizüstü bilgisayar, sıklıkla hareket halinde olan ve bu hareket esnasında bilgisayara ihtiyaç duyan, daha çok işi alanda olan insanlar ve öğrenciler için üretilmiş bir bilgisayar türüdür. Günümüzde ortalama 2-4 kg. ağırlığındadır.Şarj edilebilen pilleri sayesinde birkaç saate kadar elektrik bağlantısı olmadan da çalışabilmektedirler.

"Dizüstü bilgisayarımı yoksa masaüstü bilgisayarımı tercih etmek gerekir?" sorusuna verilebilecek ilk yanıt ise aynı özelliklere sahip masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar arasında kayda değer bir fiyat farkı olduğudur. Dizüstü bilgisayarlar aynı işlemleri, daha hafif, daha az elektrik tüketen ve hacim olarak daha küçük parçalarla yaptıkları için masaüstü bilgisayarlardan daha pahalıdırlar. Eğer bilgisayara gereksinim duyduğunuz zamanlarda yeriniz sabitse, dizüstü bilgisayar almanız uygun olmayabilir. Ancak günlük yaşantınız bir koşuşturmaca içinde oradan oraya gitmekle geçiyorsa ve bu sırada bilgisayarda yapmanız gereken işler oluyorsa, dizüstü bilgisayar tercih etmeniz daha uygun olacaktır.

Dizüstü bilgisayar alırken nelere dikkat edilmelidir?
Bilgisayarlar söz konusu olduğunda, bilgisayar alırken göz önünde tutacağınız bütün etkenleri burada sıralama olasılığı yoktur. Farklı ihtiyaçlar nedeniyle farklı modeller düşünülebilir. Bu sebeple bu sayfada size bir ilk fikir vermesi açısından en önemli dizüstü bilgisayar özelliklerini ele alacağız.

Ağırlık. Daha önce hiç dizüstü bilgisayar kullanmadıysanız, yarım ya da bir kiloluk bir ağırlık farkının zaman zaman ne kadar önemli olabileceğini tam olarak fark edemeyebilirsiniz. Özellikle yoğun günlerde, ya da bir yerden yere yürüyerek gitmek durumunda kaldığınız günlerde, ağırlık ciddi bir sorun haline gelebilir. Bu nedenle bütçeniz el verdiği ölçüde hafif bir modeli tercih etmeye çalışmanız mantıklı olacaktır.
Pil ömrü. Dizüstü bilgisayarlar hem elektriğe bağlanarak çalıştırılabilirler, hem de içlerindeki şarj edilebilir pil sayesinde birkaç saate kadar bir elektrik kaynağına bağlanmadan çalıştırılabilirler. Çalışmalarınız esnasında pille çalışmanızı gerektirecek en yüksek süreleri tespit edebilirseniz, gereksinimize uygun pil ömrü olan bir model tercih etme şansınız olur. Pil ömrünün uzaması maliyeti arttıran bir faktördür, ve ihtiyacınızdan daha uzun pil ömrüne sahip bir notebook bilgisayarla bütçenizi sıkıştırabilir
Sabit sürücü boyutu. Çalışmalarınız esnasında ne büyüklükte bir sabitdisk size yeteceğini kestirmelisiniz, gereğinden büyük bir sabitdisk alarak bütçenizi sıkıştırmaktan kaçınabilirsiniz. Sabitdisk büyüklüğü, dizüstü bilgisayarda maliyet yaratan başlıca unsurlardandır.
Ekran boyu. Ne büyüklükte bir ekranın sizin için iyi bir çalışma ortamı olacağını mutlaka düşünün. Eğer ekran rahat çalışmanıza olanak verecek kadar büyük olmazsa, dizüstü bilgisayar tad vermeyebilir, bu nedenle bu nokta üzerine düşünmeniz çok önemlidir.

Sonuç olarak size en uygun dizüstü bilgisayarın belirlenmesinde firmamızdan yardım alabilrsiniz.

Joomla Template - by Joomlage.com